Barevná zahrada - návrhy zahrad, realizace zahrad, automatické závlahové systémy, údržba zahrad, péče o hroby - Úvodní stránka
Návrh a realizace zahrad v Praze a Středočeském kraji

 

Jednorázová i pravidelná celoroční údržba zahrad

 

Aby byla Vaše zahrada stále krásná, vyvíjela se podle Vašich představ a splňovala veškeré Vaše nároky na její užívání, je nezbytné dopřát ji profesionální servis. Proto jsme pro Vás připravili širokou škálu služeb z oblasti údržby zahrad.

 

Provádíme plení záhonů (chemické i ruční), dosev travních ploch, komplexní péči o trávu, střih stromů a keřů, řez obrub, doplňování mulče, hnojení, péče o trvalkové a letničkové záhony a příprava zahrady na zimu. Poskytujeme střih živých plotů, tvarování zeleně, kácení stromů a frézování pařezů.

 

Kompletní péče o trávníky

 

Důležitými předpoklady krásného trávníku jsou výběr správné travní směsi nebo kvalitního travního drnu, kvalitní sekačka, pravidelné hnojení a zálivka.

 

 • Vertikutace

  Vertikutace je nezbytný úkon, který by se měl provádět minimálně jednou ročně. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o odstranění stařiny z trávníku, která se v něm během sezóny usadí. Jedná se především o zbytky posekané trávy, plevelu a mechu. To vše brání snadnému vsakování vody a živin a správné výměně vzduchu. Následkem mohou být žluté skvrny, v letních měsících vysychání, větší výskyt plevelů až jeho nenávratné poškození.

  Vertikutace se provádí v jarních měsících od března do května a na podzim od srpna do září.

  Před samotnou vertikutací je třeba zkrátit trávník na 3-5cm. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do trávníkového drnu a odstraňují z něj plsť.

 • Hnojení

  Hnojení je nezbytná součást péče o trávník. Množství a druh hnojiva je odvislý od typu trávníku. Kvalitní hnojivo zajistí jeho zdravý růst a vývoj. Větší odolnost vůči suchu, sešlapu a chorobám. Nejběžnější způsob hnojení je průmyslovými hnojivy buď rozpuštěnými ve vodě, nebo v podobě granulí. Přes sezónu volíme hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Na podzim aplikujeme tzv. podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

 • Aerifikace

  Aerifikace je mechanický úkon, při němž se duté hroty zahlubují 10-12cm pod povrch půdy a tyto vzniklé válečky zeminy vynášejí na povrch. Vzniklé jamky se poté zasypávají pískem. Provádí se především při velmi zhutnělém travním drnu nebo povrchovém přemokření.

 • Chemické ošetření

  Provádíme postřiky proti plevelům, houbovým a plísňovým chorobám.

 • Pravidelné i jednorázové sečení

  Samotné sečení je jedním z nejdůležitějších úkonů pravidelné údržby trávníku. Důležitými faktory pro kvalitní a zdravý trávník jsou volba typu sekačky a četnost sečení. Dva nejběžnější typy sekaček jsou rotační a vřetenová sekačka.

  Vřetenová sekačka poskytuje nejvyšší kvalitu sečení. Travní stéblo je ustřiženo jako nůžkami, čímž nedochází k jeho třepení a žloutnutí, rychleji se regeneruje a je méně náchylné k nemocem. Válec za sekačkou pravidelně urovnává a hutní terén, dochází tak k většímu zahuštění trávníku. Nevýhodou může být větší četnost sečení a menší sběrné koše, avšak odměnou Vám bude skutečně krásný trávník.

  Rotační sekačka má nižší pořizovací cenu. Lze s ní sekat i přerostlou trávu a použít i pro sběr listí v trávníku. Nevýhodou je vyšší hlučnost, pomalejší sečení a nažloutlý vzhled trávníku, protože nože trávu neustřihnou, ale "umlátí" a tím dochází k zažloutnutí konečků.

  Špatně posečený trávník nezanechává jen špatný estetický dojem, ale může dojít také k jeho nenávratnému poškození. Trávník by se měl sekat co nejčastěji, avšak nikdy bychom ho neměli zkracovat o více než 1/3 jeho výšky.

 

Adresa

Miroslav Kempa

Lidická 123

Vyžlovka

281 63

email: mirek (zavinac) barevnazahrada.cz

tel. (+420) 724 280 776

mirek@barevnazahrada.cz

www & SEO - Jimsoft s.r.o. webdesign - mojegrafickestudio.cz