Barevná zahrada - návrhy zahrad, realizace zahrad, automatické závlahové systémy, údržba zahrad, péče o hroby - Úvodní stránka
Návrh a realizace zahrad v Praze a Středočeském kraji

Realizace zahrad

 

Na začátku všeho dění na zahradě je určitá vize, jak by měla Vaše zahrada vypadat, jakým způsobem byste ji chtěli a mohli užívat.

Mělo by být zohledněno, jak bude zahrada vypadat za 10 či 20 let. Při volbě stylu zahrady bychom se měli řídit okolím a stylem stavby. V podobném duchu bychom měli volit nejen styl zahrady ale také drobné stavby, pergoly, terasy, chodníčky, lavičky, osvětlení a jiné byť i malé detaily.

Kombinací toho by měla být zahrada, která bude působit harmonicky a klidně ...

 

... zahrada, ve které budete žít.

 

Stručně od návrhu zahrady až po její realizaci

 

 • Osobní návštěva - konzultace vize zahrady.
 • Návrh zahrady.
 • Odplevelení a hrubé srovnání terénu.
 • Vytýčení závlahy, osvětlení a záhonu.
 • Budování teras, chodníčků a technické zázemí.
 • Návoz zeminy na hromádky.
 • Instalace závlahy a osvětlení.
 • Založení záhonu, výsadba keřů, stromů, bylin a jejich zamulčování kůrou, případně kameny, nebo jiným materiálem.
 • Nakonec se zakládá trávník (výsevem nebo drnováním).

 

Na co musíme dbát při návrhu a realizaci zahrad

Cesty, cestičky, chodníky, terasy

Cest, cestiček je mnoho druhu, ať už se zpevněným, nebo nezpevněným povrchem. Cesty pro příjezd auta do garáže, chodníček k lavičce, cestička k pergole či zahradnímu posezení nebo jen šlapáky v trávě které vedou do „ztracena“.

Velký výběr materiálů nám umožňuje zhotovit cesty odpovídající co nejvíce Vašim představám a požadavkům. K výběru jsou např. dřevo, kámen, beton, štěrk, různé drtě, dřevěné špalíky, zatravňovací dlaždice. Volit můžeme z umělých nebo přírodních materiálů, avšak vždy bychom je měli přizpůsobit barvou, tvarem i velikostí jejich okolí.

Nedílnou součástí jsou také obrubníky, které nemusí nutně ohraničovat jen cesty ale také záhony od trávníku, kde hlavním cílem je zamezení prorůstání trávníku. Obrubník by neměl být příliš výrazný, ale spíše by měl splývat s okolím.

 

Technické zázemí zahrady

Pod tímto názvem se skrývá opravdu mnoho věcí. Je to místo (kout, bouda, kůlna), kde budou uloženy nástroje, nářadí, stroje (sekačka), kola, popelnice apod.. Rozhodneme-li se pro závlahový systém, bazén, osvětlení, to vše musí mít své zázemí pro ovládání a obsluhu. Nejlepší je umísit vše na jenom místě a to nejen pro úsporu místa, ale abychom zamezili narušování harmonie zahrady zbytečnými prvky.

 

Živé ploty

Živé ploty se množstvím různých tvarů, barev i výšek uplatní v každé dobře udržované zahradě. Poslouží nejen jako nenásilný způsob ohraničení pozemku, ale s jeho pomocí můžete rozdělit jednotlivé části zahrady na několik koutků různých velikostí a užití. Živými ploty můžete snadno zakrýt nevzhledné objekty (kůlny apod.) a v neposlední řadě si vytvořit kousek tolik potřebného soukromí v objetí zelených rostlin. Živé ploty lze vysazovat z listnatých rostlin opadavých, stálezelených i z jehličnanů a mohou být stříhané nebo volně rostoucí.

 

Dominantní prvky obohatí zahradu

Dominantu v zahradě nemusím tvořit jen rostlina, může to být architektonický prvek, plastika, drobná stavba v menších zahradách třeba váza nebo zajímavě vytvarovaná bonsai.

 

Pro použití dominanty platí několik zásad:

 • Dominanta sama o sobě musí být pěkná, zajímavá. Především u rostlin jde o výšku, tvar koruny, květ plodů a zbarvení během celého roku.
 • Dominanta musí být úměrná velikosti celé kompozice. U menších zahrad to může být jen drobná bonsai, ve velkých kompozicích to mohou být celé skupiny stromů.
 • Správné umístění dominanty musí být nenucené a přitom výrazné a strhávající na sebe pozornost.
 • Nežádoucí dominanty vzniklé přirozeně se musí potlačit, aby nenarušovali koncepci zahrady.

 

Voda v zahradě

Voda jako jeden ze základních prvků by neměl chybět v žádné zahradě. Dá se začlenit i do těch nejmenších zahrad, třeba v podobě pítek pro ptáky. Ve velikých parcích to mohou být i rozsáhlé vodní plochy. Voda vytváří v zahradě příjemné mikroklima které v letních měsících neoceníte jen vy ale i rostliny. Kombinace zvuku tekoucí vody, hašteření ptáku a poletující motýli bude balzámem pro vaši duši po náročném dni.

 

Adresa

Miroslav Kempa

Lidická 123

Vyžlovka

281 63

email: mirek (zavinac) barevnazahrada.cz

tel. (+420) 724 280 776

mirek@barevnazahrada.cz

www & SEO - Jimsoft s.r.o. webdesign - mojegrafickestudio.cz